چگونه از سونا استفاده کنیم
تعداد بازدید: 8257تعداد نظرات: 0
1397/06/28 - 19:10

چگونه از سونا استفاده کنیم

اطلاعاتي پيرامون استفاده از سونا

 

 

اطلاعاتي پيرامون استفاده از سونا

 

بررسي هاي تاريخي نشان دهنده وجود حمامهاي داغ يا سونا به عنوان يكي از موسسات تفريحي و تمدد اعصاب در روم باستان است كه در آنها اتاق بخار و ماساژ وجود داشته است. اين مطالعات نشان مي دهد بيش از ۲۰۰۰ سال قبل حمام سونا در كشور فنلاند از اهميت برخوردار بوده است. امروزه حدود يك ميليون سونا در اين كشور وجود دارد. عده اي از محققين فنلاندي مدعي شده اند كه استفاده از سونا فوائد زيادي براي سلامتي افراد دارد، كه از جمله تسكين درد در بيماران مبتلا به تنگي نفس و برونشيت مزمن را ذكر كرده اند.

حمام سونا شامل دو نوع، سونا خشك و بخار مي باشد. حمام سونا خشك، اتاق كوچكي است كه داراي گرماي خشك بوده و اغلب با چوب هاي نگه دارنده حرارت، كه اين چوبها بوسيله بخاري و يا كوره هاي كوچك گرم مي شوند. گرماي اتاق حدود ۵/۷۶ درجه تا ۵/۸۷ درجه سانتيگراد با رطوبت نسبي ۵% تا ۲۵% مي باشد. سونا بخار شبيه سونا خشك بوده ولي داراي هواي مرطوب تري مي باشد.

ميزان رطوبت در سونا بخار ۹۵% و درجه حرارت ۴۵ درجه مي باشد.

در زمينه اهميت و ارزش سونا بايد گفت كه بسياري از طرفداران و استفاده كنندگان از سونا داراي تصورات نادرستي نسبت به سونا مي باشند. در كشور ما از حمام سونا بيشتر براي كاهش وزن استفاده مي كنند و بر همين اساس بسياري از افراد چاق نيز يكي از راه هاي لاغر شدن خود را در استفاده از حمام سوناجستجو مي كنند. اما در سونا چربي از بين نمي رود و اين كاهش وزن در واقع بيشتر كاهش آب بدن است كه بلافاصله در زمان جبران كم  آبي با نوشيدن آب، وزن مجدداً به حالت اوليه باز مي گردد. براي از بين بردن چربي مي بايست از طريق تغذيه مناسب و تمرينات ويژه مدد جست و نتيجه گرفت.

قرار گرفتن بدن در برابر حرارت سبب دريافت گرما از طريق سيستم هدايت بدن مي شود. در چنين حالتي گرما بايد از بخش مركزي بدن به پوست منتقل شده و دفع گردد تا درجه حرارت طبيعي بدن حفظ شود. بنابراين قلب بايد با شدت بيشتري كار كند. در نتيجه، افزايش فشار براي دفع گرماي ناشي از سونا مي تواند سبب فشار بر دستگاه قلب و گردش خون شود و در اين راستا از دست دادن مايعات هنگام مواجهه با گرماي زياد نه فقط منجر به كاهش آب بدن مي شود بلكه ممكن است توازن ميزان الكتروليتهاي خون در بدن را نيز بر هم بزند. همچنين با دفع آب مقداري از فلزات و مواد معدني كه براي متابوليسم ضروري هستند از طريق تعريق از بدن خارج مي شوند. مكانيزم عكس العمل بدن در برابر حرارت در سونا خشك و بخار با هم متفاوت است. در سونا خشك عرق بدن به سرعت تبخير مي شود ولي در شرايط مرطوب حمام سونا بخار، عرق به آساني تبخير نمي شود. لذا زماني كه فرد در سونا بخار قرار مي گيرد احساس گرماي بيشتري نسبت به قرار گرفتن در سونا خشك مي نمايد. سونا بخار نسبت به سونا خشك گرماي بيشتري به انسان مي دهد.

معناي سونا در ورزش، تقويت قدرت بدني و حالت انبساط و نشاط دادن به بدن است.

البته توصيه مي شود كه بلافاصله قبل از تمرين يا مسابقه و يا بعد از فعاليت شديد از رفتن به سونا جلوگيري شود.

در توانبخشي، سونا به خاطر بوجود آوردن انبساط و شادكامي از طريق گرما، كاهش درد، بهبودگردش خون و كمك به بهبود صدمات بخصوص صدمات ورزشي مورد استفاده قرار مي گيرد. سطح توزيع گرما در سونا بيشتر از ساير فرمهاي گرما درماني است.

در سونا نه تنها تمامي سطح بدن بلكه از طريق راههاي تنفسي سطح خارجي غشاء مخاطي نيز تحت تأثير مثبت قرار مي گيرد. هواي گرم داخل سونا را به خوبي مي توان تحمل كرد و از اين گذشته بوسيله عرق كردن تنظيم گرما به خوبي انجام مي شود. اما فوائد سونا مربوط به تحريك و تهييج پوست بدن، قوي كردن جريان گردش خون، و نيز بالا بردن توليد غدد لنفاوي است كه در نتيجه تمامي اعضاء و ارگانهاي بدن را تحت تأثير مثبت قرار مي دهد.

اگرچه استفاده از سونا كاهش مايعات و الكتروليتها را در پي خواهد داشت ولي اين ضايعات معمولاً خيلي شديد نبوده و خيلي زود مي توانند جايگزين شوند.

استفاده خوب و مناسب از سونا به اين صورت است كه از مدت زمان كوتاه (۵ تا ۸ دقيقه) و يك يا دوبار در هفته شروع شود. در ابتدا بايد روي نيمكت هاي پايين قرار گرفته و از ريختن آب روي اجاق خودداري كرد تا بدن به سونا عادت كند. آنگاه توقف ۱۵ دقيقه اي در سونا و دو تا سه بار در هفته و هر بار دو تا سه توقف را پيشنهاد مي كنيم. بعد از خارج شدن از سونا بايد ۱۰ تا ۱۵ دقيقه در هواي آزاد و تازه قرار گرفته و ابتدا به قسمت هاي مختلف بدن آب پاشيد آنگاه تمامي بدن را زير دوش قرار داد. در صورت وجود حوضچه  به داخل آب سرد رفته و بدن را خنك كرد.

خشك كردن بدن و استراحت بعدي نيز ضروري است قبل ا ز آنكه مجدداً به سونا برويد. اكثر اشتباهاتي كه به هنگام سونا رفتن به وقوع مي پيوندند عبارتند از:

الف) فاصله زماني كوتاه بين گرم و سرد كردن: همانطور كه در بالا اشاره شد حداقل ۱۰ دقيقه بايد بين دو سونا به استراحت پرداخت.

ب) صرف نظر كردن از خنك كردن بدن به ا ندازه كافي: اين خنك شدن بايد بوسيله دوش گرفتن و داخل آب سرد رفتن صورت گيرد.

ج) نوشيدن زياد مايعات در داخل سونا و در فاصله استراحت و سونا رفتن.

د) عدم توجه به اين موضوع كه بايد حداقل دو ساعت فاصله زماني بين غذا خوردن و سونا رفتن وجود داشته باشد.

از طرف ديگر نبايد هيچ وقت با معده خالي به سونا رفت، زيرا در اين صورت امكان بروز اختلالاتي در جريان گردش خون و كاهش ميزان قند خون بوجود مي آيد.

ه) توقف بيش از اندازه در سونا: اين عمل باعث از دست دادن مايعات و نمك زياد بوسيله عرق كردن بيش از حد مي شود و از اين طريق اختلالاتي در حالت تعادلي سوخت و ساز و نيز خستگي و كاهش قابليت عكس العمل و قدرت و سرعت مي شود.

سونا از جمله چيزهايي است كه گروهي با آن نظر موافق و گروهي نظر مخالف دارند. ولي آنچه ازكليه تحقيقات مربوط به سونا نتيجه گيري مي شود اين است كه همگي آنها بر فايده سونا در رفع كوفتگي عضلاني و تمدد اعصاب متفق القول مي باشند. سونا نيز مانند ساير روشهاي درماني بايد تحت شرايط مخصوص مورد استفاده قرار گيرد كه اين شرايط مخصوص، نوع مورد استفاده قرار دادن تا ممنوع بودن استفاده از سونا را تشكيل مي دهد. در نهايت بايد يادآوري كرد كه سونا يك داروي مداوا كننده همه دردها نيست كه بتوان بدون فكر و تأمل هميشه آن را به كار برد.

به نقل از : وحيد مقدم - كارشناس ارشدتربيت بدني